# FPS2B-0R15F1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPS2B-0R15F1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fps2b-0r15f1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fps2b-0r15f1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/11/696-1189-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Power (Watts):** 1.5W
- **Resistance:** 150 mΩ
- **Size:** 0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
- **Supplier Device Package:** D²PAK
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%