# FPR2B-0R015F1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPR2B-0R015F1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpr2b-0r015f1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpr2b-0r015f1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/11/696-1189-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Height:** 0.598" (15.20mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Power (Watts):** 15W
- **Resistance:** 15 mΩ
- **Size:** 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Temperature Coefficient:** ±500ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%