# FPR2A-0R015F1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPR2A-0R015F1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpr2a-0r015f1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpr2a-0r015f1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/83/13938329-696-1004-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Height:** 0.949" (24.10mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Power (Watts):** 30W
- **Resistance:** 15 mΩ
- **Size:** 0.610" L x 0.181" W (15.50mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** TO-218 (TO-247)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%