# FPMI245865-TP3NM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPMI245865-TP3NM
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpmi245865-tp3nm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpmi245865-tp3nm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Panel
- **Applications:** 802.11ac
- **Frequency (Center:** 2.45GHz, 5.375GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.85GHz
- **Gain:** 8dBi, 8dBi
- **Height (Max):** 1.339" (34.00mm)
- **Ingress Protection:** IP67
- **Mounting Type:** Bracket Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 20 W