# FPMI2458-VP6RPSMA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPMI2458-VP6RPSMA
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpmi2458-vp6rpsma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpmi2458-vp6rpsma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Panel
- **Applications:** Bluetooth, Wi-Fi
- **Features:** Cable - 690.6mm
- **Frequency (Center:** 2.45GHz, 5.5GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz
- **Gain:** 8.5dBi, 6dBi
- **Height (Max):** 1.969" (50.00mm)
- **Ingress Protection:** IP67
- **Mounting Type:** Pole Mount, Wall Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 25 W