# FPG.2B.306.CLAD92Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPG.2B.306.CLAD92Z
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpg-2b-306-clad92z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpg-2b-306-clad92z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.327" ~ 0.362" (8.30mm ~ 9.20mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 12A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line), Right Angle
- **Number of Positions:** 6
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C