# FPG.2B.303.CLAD82Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPG.2B.303.CLAD82Z
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpg-2b-303-clad82z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpg-2b-303-clad82z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.287" ~ 0.323" (7.30mm ~ 8.20mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 17A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line), Right Angle
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C