# FPG.1B.316.CYCD72Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPG.1B.316.CYCD72Z
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpg-1b-316-cycd72z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpg-1b-316-cycd72z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 1.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line), Right Angle
- **Number of Positions:** 16
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C