# FPC100P010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPC100P010
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpc100p010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpc100p010#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 10
- **Package Accepted:** FPC Connector
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)
- **Proto Board Type:** SMD to DIP
- **Size:** 0.900" x 0.850" (22.86mm x 21.59mm)