# FPC100P010-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPC100P010-S
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Soldering, Desoldering, Rework Products
- **Subcategory:** Solder Stencils, Templates
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpc100p010-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpc100p010-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Material:** Stainless Steel
- **Number of Positions:** 10
- **Outer Dimension:** 1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)
- **Thermal Center Pad:** 0.774" L x 0.157" W (19.65mm x 4.00mm)