# FPC040P090
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPC040P090
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpc040p090
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpc040p090#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 90
- **Package Accepted:** FPC Connector
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)
- **Proto Board Type:** SMD to DIP
- **Size:** 1.100" x 4.550" (27.94mm x 115.57mm)