# FPA28C-PMRPMR-S24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPA28C-PMRPMR-S24
- **Manufacturer:** ConductRF
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpa28c-pmrpmr-s24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpa28c-pmrpmr-s24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMPM Jack, Right Angle
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** SMPM Jack, Right Angle
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Type:** 2.18mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Black
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 27 GHz
- **Length:** 24.00" (609.60mm)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω