# FP8241850-10VP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FP8241850-10VP
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fp8241850-10vp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fp8241850-10vp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Panel
- **Applications:** 2G, 3G, 5G, Bluetooth, Cellular, LTE, Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 892MHz, 1.94GHz
- **Frequency Group:** Wide Band
- **Frequency Range:** 824MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz
- **Gain:** 10dBi, 11dBi
- **Height (Max):** 1.181" (30.00mm)
- **Mounting Type:** Pole Mount, Wall Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 20 W