# FOLC-120-L4-L-Q-LC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FOLC-120-L4-L-Q-LC
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/folc-120-l4-l-q-lc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/folc-120-l4-l-q-lc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.120" (3.05mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 2.6A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Board Lock
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.180" (4.57mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 80
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)