# FNW700R64-18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FNW700R64-18
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fnw700r64-18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fnw700r64-18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 25A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 700 W
- **Size:** 4.59" L x 2.39" W x 0.50" H (116.6mm x 60.7mm x 12.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V