# FNP300-1024G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FNP300-1024G
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fnp300-1024g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fnp300-1024g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/04/12450427-179-2390-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 700 mA
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, I虏C聶 Interface, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 4.00" L x 1.65" W x 8.50" H (101.6mm x 41.9mm x 215.9mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 12V