# FNG.2B.318.CYCD99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FNG.2B.318.CYCD99
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fng-2b-318-cycd99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fng-2b-318-cycd99#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.362" ~ 0.390" (9.20mm ~ 9.90mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 5.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell, Lanyard
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 18
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C