# FN9299B-1-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN9299B-1-100
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn9299b-1-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn9299b-1-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** CE, CQC, CSA, ENEC, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 1A
- **Filter Type:** Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
- **Fuse Holder, Drawer:** Fuse Holder, Twin Fused
- **Ingress Protection:** IP40
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 28.80mm x 47.80mm
- **Panel Thickness:** 0.039" ~ 0.098" (1.00mm ~ 2.50mm)