# FN9255R-16-07
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN9255R-16-07
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn9255r-16-07
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn9255r-16-07#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** CE, CQC, CSA, ENEC, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C20
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades
- **Current Rating:** 16A
- **Features:** Front Side Mount
- **Filter Type:** Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- **Ingress Protection:** IP40
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Flange
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 34.90mm x 27.10mm