# FN9246B-15-06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN9246B-15-06
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn9246b-15-06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn9246b-15-06#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/27/8725278-817-2005-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Lighting
- **Approval Agency:** CSA, SEMKO, UR
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 15 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 890µH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Voltage:** 250V