# FN9244ES-12-06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN9244ES-12-06
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn9244es-12-06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn9244es-12-06#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** CQC, CSA, ENEC, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades
- **Current Rating:** 12A
- **Features:** Earth Line Choke
- **Filter Type:** Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- **Ingress Protection:** IP40
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 29.40mm x 20.80mm
- **Panel Thickness:** 0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)