# FN9222S1B-10-07
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN9222S1B-10-07
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn9222s1b-10-07
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn9222s1b-10-07#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/23/67/2723679-817-2558-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** CQC, CSA, ENEC, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades
- **Current Rating:** 10A
- **Features:** Bleed Resistor
- **Filter Type:** Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
- **Ingress Protection:** IP40
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 28.50mm x 21.90mm
- **Panel Thickness:** 0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)