# FN7611-63-M6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN7611-63-M6
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn7611-63-m6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn7611-63-m6#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/08/54/8708547-817-1750-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Data Lines for Mobile Devices
- **Current:** 63 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Resistance:** 0.00047
- **Size:** 1.260" Dia x 4.764" L (32.00mm x 121.00mm)
- **Technology:** LC (Pi)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** L = 186nH, C = 0.015µF
- **Voltage:** 1000V (1kV)