# FN7563-100-M8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN7563-100-M8
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Feed Through Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn7563-100-m8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn7563-100-m8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/12/62/8712620-817-1742-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 1 µF
- **Current:** 100 A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 0.25mOhm (Typ)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Ratings:** Y4
- **Size:** 1.496" Dia x 5.236" L (38.00mm x 133.00mm)
- **Thread Size:** M24x2
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 650V