# FN682-6.5-07
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN682-6.5-07
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn682-6-5-07
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn682-6-5-07#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CSA, UR, VDE
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 6.5 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 4.1mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage:** 250V