# FN680-2.5-06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN680-2.5-06
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn680-2-5-06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn680-2-5-06#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/37/53/8737532-817-1235-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CSA, UR, VDE
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 2.5 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 16mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Voltage:** 250V