# FN612-30-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN612-30-10
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn612-30-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn612-30-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/37/51/8737511-817-1214-ND.jpg
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 30 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 610µH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Threaded Post (8-32)
- **Voltage:** 250V