# FN5420-5.9-88-E0XXT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN5420-5.9-88-E0XXT
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn5420-5-9-88-e0xxt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn5420-5-9-88-e0xxt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Regenerative Motor Drive
- **Approval Agency:** CE, cURus, UKCA
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 5.9 A
- **Filter Type:** Three Phase (Delta)
- **Frequency:** DC ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Voltage:** 480 V