# FN422-2.5-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN422-2.5-13
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn422-2-5-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn422-2-5-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UR
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 2.5 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 3.4mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Voltage:** 250V