# FN406-8.4-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN406-8.4-02
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn406-8-4-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn406-8-4-02#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/01/8725019-817-1196-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UR
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 8.4 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 300µH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Voltage:** 250V