# FN355-30-44
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN355-30-44
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn355-30-44
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn355-30-44#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CE, CSA, SEMKO, UKCA,UR
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 30 A
- **Filter Type:** Three Phase (Wye)
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Voltage:** 250 V