# FN3359HV-250-28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN3359HV-250-28
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn3359hv-250-28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn3359hv-250-28#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** cURus, ENEC
- **Configuration:** Three Stage
- **Current:** 250 A
- **Filter Type:** Three Phase (Delta)
- **Frequency:** DC ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Threaded Post (M10)
- **Voltage:** 400 V