# FN3359HV-150-28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN3359HV-150-28
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn3359hv-150-28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn3359hv-150-28#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/92/8725927-817-2471-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** cURus, ENEC
- **Configuration:** Three Stage
- **Current:** 150 A
- **Filter Type:** Three Phase (Delta)
- **Frequency:** DC ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Threaded Post (M10)
- **Voltage:** 400 V