# FN3311HV-250-99-C18-R55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN3311HV-250-99-C18-R55
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn3311hv-250-99-c18-r55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn3311hv-250-99-c18-r55#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Inverters, Power Drive Systems
- **Approval Agency:** CE, cURus, ENEC, UKCA
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 250 A
- **Filter Type:** Three Phase (Delta)
- **Frequency:** DC ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Post
- **Voltage:** 440 V