# FN3311-400-99-C16-R55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN3311-400-99-C16-R55
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn3311-400-99-c16-r55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn3311-400-99-c16-r55#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/92/8725926-817-2077-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CE, cURus, ENEC
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 400 A
- **Filter Type:** Three Phase (Delta)
- **Frequency:** 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Post
- **Voltage:** 300 V