# FN3288HV-63-53-C36-R65
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN3288HV-63-53-C36-R65
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn3288hv-63-53-c36-r65
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn3288hv-63-53-c36-r65#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/55/8725553-817-2761-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Inverters, Power Drive Systems
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 63 A
- **Filter Type:** Three Phase (Delta)
- **Frequency:** DC ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Voltage:** 440 V