# FN3270H-80-35
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN3270H-80-35
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn3270h-80-35
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn3270h-80-35#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/56/8725565-817-1399-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Inverters, Power Drive Systems
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UR
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 80 A
- **Filter Type:** Three Phase (Delta)
- **Frequency:** DC ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Voltage:** 300 V