# FN2640-15-08-C11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2640-15-08-C11
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2640-15-08-c11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2640-15-08-c11#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CE, CQC, ENEC, UKCA, UR
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 15 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 60Hz
- **Inductance:** 4mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** IEC 320-C20, Threaded Post (M4)
- **Voltage:** 250V