# FN2240-450-99-C0000-R90
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2240-450-99-C0000-R90
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2240-450-99-c0000-r90
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2240-450-99-c0000-r90#rfq
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 450 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Quick Connect, Threaded Post (M10)
- **Voltage:** 1000V (1kV)