# FN2220-300-99-C2222-R99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2220-300-99-C2222-R99
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2220-300-99-c2222-r99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2220-300-99-c2222-r99#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 300 A
- **Filter Type:** DC
- **Frequency:** DC
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Quick Connect, Threaded Post (M10)
- **Voltage:** 1000V (1kV)