# FN2211-600-99-C30-R55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2211-600-99-C30-R55
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2211-600-99-c30-r55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2211-600-99-c30-r55#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/48/8725489-817-2066-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Inverters, Power Drive Systems
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 600 A
- **Filter Type:** DC
- **Frequency:** DC
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Post
- **Voltage:** 1000V (1kV)