# FN2210HV-250-99-R9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2210HV-250-99-R9
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2210hv-250-99-r9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2210hv-250-99-r9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Inverters, Power Drive Systems
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 250 A
- **Filter Type:** DC
- **Frequency:** DC
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Post
- **Voltage:** 1500V (1.5kV)