# FN2210-250-99-R5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2210-250-99-R5
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2210-250-99-r5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2210-250-99-r5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/47/8725479-817-2057-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Inverters, Power Drive Systems
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 250 A
- **Filter Type:** DC
- **Frequency:** DC
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Post
- **Voltage:** 1000V (1kV)