# FN2200-600-99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2200-600-99
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2200-600-99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2200-600-99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/27/89/8727894-817-1610-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Photovoltaic Inverter
- **Approval Agency:** cURus, ENEC
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 600 A
- **Filter Type:** DC
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Post
- **Voltage:** 1200V (1.2kV)