# FN2080A-16-06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2080A-16-06
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2080a-16-06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2080a-16-06#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/71/8725718-817-2398-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UR
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 16 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 2.8mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Voltage:** 110V, 250V