# FN2030BZ-16-06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN2030BZ-16-06
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn2030bz-16-06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn2030bz-16-06#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 16 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** 50 ~ 60Hz
- **Inductance:** 4mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Voltage:** 250V