# FN-PX14-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN-PX14-12
- **Manufacturer:** Gelid Solutions LLC
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn-px14-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn-px14-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 74.5 CFM (2.09m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Hydrodynamic
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Fan Mounts Included, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 20.0dB(A)
- **RPM:** 1200 RPM
- **Size:** Square - 140mm L x 140mm H
- **Static Pressure:** 0.059 in H2O (14.7 Pa)
- **Termination:** 4 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm