# FN-PX12-15-MP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FN-PX12-15-MP
- **Manufacturer:** Gelid Solutions LLC
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fn-px12-15-mp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fn-px12-15-mp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 58.0 CFM (1.62m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Hydrodynamic
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Fan Mounts Included, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 25.5dB(A)
- **RPM:** 2000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.063 in H2O (15.7 Pa)
- **Termination:** 4 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm