# FMX-MS-40A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMX-MS-40A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmx-ms-40a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmx-ms-40a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Green
- **Current Rating (Amps):** 40 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.420" L x 0.590" W x 0.240" H (10.70mm x 15.00mm x 6.20mm)
- **Voltage Rating:** 32 V