# FMX-LP-I-25A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FMX-LP-I-25A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fmx-lp-i-25a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fmx-lp-i-25a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 25 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.559" L x 0.476" W x 0.650" H (14.20mm x 12.10mm x 16.50mm)
- **Voltage Rating:** 32 V